• 16 Temmuz 2019 Salı
Putin görevini bıra 0 Yorum1 BEĞENİ
Putin görevini bırakıyor mu?

Putin görevini bırakıyor mu?

Thursday, April 6, 2017          

 Putin Görevini Bırakıyor mu?

Ataalp PINARER

Moskova Devlet Üniversitesi’nde tarih profesörü olarak görev yapan Rus dış politika uzmanı Valery Solovey, Kremlin'e yakınlığı ile bilinen 'Moskovski Komsomolets' sitesine verdiği bir mülakatta, Başkan Putin'in sağlık sorunları nedeniyle görevi bırakabileceğini iddia etti.

“Gök gürültülü fırtına 2017: Putin birkaç ay içinde halefiyle yer değiştirebilir” başlığıyla yayınlanan mülakat, birkaç saat içinde yayından kaldırıldı. (Overcast 2017: perhaps Putin a few months to replace a successor)

Solovey, Putin’in muhtemel halefleri olarak Başbakan Dmitri Medvedev ve eski Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Dyumin’i gösterdi.

Solovey’in iddialarına göre: 2017’de, Putin’in altı yıllık görev süresinin dolacağı 2018’den önce, erken seçim planlanıyor. Erken seçim planları ise kısmen jeostratejik hesaplar dolayısıyla yapılıyor. Rus yönetimi başta Putin olduğu sürece Batı’yla ilişkileri geliştirmenin mümkün olmadığına kanaat getirmiş durumda ve bu durumu değiştirmek için yönetimde bir vitrin değişikliği zorunlu görülüyor.

Kremlin içinde güvenilir kaynakları olduğu düşünülen Solovey’in açıklamalarını ihtiyatlı bir şekilde ciddiye almakta fayda var.

Rusya’da en üst düzey yönetimde gerçekleştirilecek bir vitrin değişikliği, Rusya’nın Batı ve ABD ile olan ilişkilerinin düzeltilmesine gerçekten katkı sağlayabilir mi? Dünya’da jeopolitik mücadelenin keskinleştiği, ulusal çıkarların ön plana çıktığı, uluslararası ilişkilerde realizmin ve güç diplomasisinin tekrar popüler olduğu bir dönemde bardağın tam dolacağını söylemek zor.

Ancak konunun asıl kritik yönü, Rus iç siyasetinde mayalanıyor. Çünkü toplumsal talepleri göz ardı eden, oyalamaya ve kısa dönemli kazanımlara yönelik böylesi bir vitrin değişikliği, toplumsal muhalefetin daha da hareketlenmesine neden olacaktır. Hiçbir zaman gerçek bir demokrasi olmalarına müsaade edilmeyeceği düşüncesiyle ümitsizliğe kapılan halk, kitlesel gösterilere başlayabilir. Bu durumun nasıl bir yeni evreye dönüşebileceği üzerinde ise, şimdiden tahminde bulunmak kolay değildir.

Putin muhalifi eski dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’un öncülük ettiği Özgür Rusya Forumu’nun (Free Russia Forum) Ekim ayında Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleştirdiği toplantıda Rusya’nın durumuna ilişkin gündeme getirilen düşünceler, geleceğe yönelik önemli ipuçları içeriyor:

Buryatya’dan bir muhalif, etnik önyargıların ve sadece Rusça dili temelli eğitim politikalarının Buryatya’da milliyetçi hareketi hızlandırdığını ifade etti.

Şu an Ukrayna’da yaşamakta olan, St. Petersburg’tan bir muhalif; “İşlerin hiç iyi bitmeyeceğini söyleyebilirim. Herkesin herkese karşı savaştığı bir savaş ve kaos ortamı yaklaşıyor. Ancak ondan sonra yerel yönetimler, yeni mümkün bir konfederasyon konusunu tartışabilecekler.” Dedi.

Başka bir muhalif ise “Hiçbir zaman gerçek hür bir Rusya Federasyonu oluşturamayacağız” sözleri ile ümitsiz bir şekilde konuştu.

1917 ihtilalinden 100 yıl sonra, Rusya’yı bekleyen sıcak 2017 yılı, tarihin bir şakası olarak mı kabul edilmeli ya da, döngüsel bir sosyolojik gerçeklik olarak mı?

Her şeye rağmen; Rusya’daki gerçek demokratik bir değişim Türk Cumhuriyetleri ve belki bizde de dönüşümü tetikleyebilir. Belki böylesi bir gelişmenin; çağdaş, demokratik, insan temelli değerlere dayanan bir Avrasya Birliği konseptinin benimsenmesini ve genişlemesini hızlandırabileceği gözden uzak tutulmamalıdır. 


4088 Görüntülenme Sayısı
Kategori : ANALİZLER
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *